top of page
  • Yazarın fotoğrafıCaner Palandökenler

Hayatının en önemli sorusu ?
Danışan : Caner Bey hayatımda hiç bir şey yolunda gitmiyor .

Caner : Yolunda gitmeyen şey ne ?

Danışan : Bilmiyorum . Sanırım bir çok şeye sahibim ama hiç biri mutlu etmiyor . Genel müdür olmak iyi şeylere sahip olmak ta beni mutlu etmiyor .

Caner : Hayatında eksik olan şey ne ?

Danışan : Bilmiyorum.

Caner : Bilse idin hayatında neler değişirdi ?

Danışan : Sanırım çok şey ..

Hayatında kendine bir soru sorsa idin bu ne olurdu ? Sanırım hayatımızda kendimize çok az soru soruyoruz . Yukarıda ki sohbet gerçek bir hikayedir . Belki de senin hikayene çok benzer bir durum var . Yani hepimizin hayatına benzer bir yanı var .

Gerek şirketlerde gerekte şirket dışında verdiğim koçluklar da edindiğim bir tecrübe var . O da sadece krizlerle mücadele ettiğimiz ve temel hayat amacımızdan / şirket amacından uzak durduğumuz . Aşağıda sizlere bazı sorular yazacağım . Bu soruları belki çok ça düşündünüz ya da hiç aklınıza gelmedi . Hayat size dile getiremediğiniz yalnızlıkları paylaşmak konusunda cömert davranmaz. Siz kendinize karşı cömert olmak zorundasınız . Sorgulayan , yargılayan ve emin olam bir kişi/şirket olmak istiyorsanız cevaplar kadar güçlü sorulara önem verin . Yoksa hayat senin içim mış gibi bir hayat olur .

Biraz sana ilginç gelecek ama bu soruyu kendine hiç sordun mu ?

” Ne kadar tuhafsınız ?

” Kendinizi bir kelime ile tanımlayabilir misiniz ? ”

” Hayatınızın / şirketinizin bir sloganı olsa idi bu ne olurdu ? ”

” Hayatında / şirketinizde neyi kötü yaparsın ? Beceremediğin şey ne ? ”

” Hayatınızda / şirketinizde ki gizli bir tutku olsa idi bu ne olurdu ?

” Kendi çevrenizde ki görevinizin ne olacağını düşünüyorsun ?

” Hayatınızda / şirketinizde ki eksik olan şey nedir ? Hayatınızı ne tatmin hale getirir ?

” Şimdiki tecrübeniz ile beş yıl önce yaşasa idiniz neyi farklı yapardınız ?,

Bu ve bu tür soruları çoğaltmak mümkün . Bazen hayat verdiğiniz cevaplardan çok soracağınız sorularda gizlidir . Bu soruları şirket çatısı altında iseniz ya da, aile çatısında iseniz sormanız ve düşünmeniz gerekmektedir . Aksi taktirde mış gibi hayatlar sizi bekler . Dada da kötüsü başkalarının hayatını yaşar onların cevaplarında boğulursunuz . Hayat senin değil başkalarının olur . Şirketiniz varsa batar , batmasa bile mutlu olamazsınız , aileniz varsa yok olur olmasa bile değerli yaşayamazsınız . Kendine bir soru sorsa idin ve bu soruyu cevapladığında hayatın daha olumlu olsaydı bu ne olurdu ?

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page